Muutostyön ilmoituslomake


Osakkeenomistajan on ilmoitettava huoneistonsa kunnossapitotyöstä tai tasonkorotusremontista etukäteen kirjallisesti As Oy Helsingin Kellosaarenpuiston (= KEP) hallitukselle tai isännöitsijälle, jos se vaikuttaa yhtiön tai toisen osakkeenomistajan vastuulla olevaan kiinteistön, rakennuksen tai huoneiston osaan taikka yhtiön tai toisen osakkeenomistajan osakehuoneiston käyttämiseen. Ilmoitus on tehtävä hyvissä ajoin, että yhtiölle jää kohtuullinen aika ilmoituksen käsittelemistä varten ennen töiden aloitusajankohtaa (= vähintään 3 viikkoa ennen töiden aiottua aloitusta).

Osa töistä vaatii taloyhtiön luvan lisäksi rakennusluvan, minkä saamisen vaatima aika muutostyön ilmoittajan tulee myös ottaa huomioon. Töitä ei saa aloittaa ennen kuin yhtiö on myöntänyt luvan.

Yhtiöllä on oikeus valvoa, että osakkeenomistajan kunnossapito- tai muutostyö suoritetaan rakennusta ja kiinteistöä vahingoittamatta, hyvän rakennustavan mukaisesti sekä noudattaen muutostyölle asetettuja ehtoja. Osakkeenomistaja vastaa siitä, että työ toteutetaan huolellisesti ja hyvää rakennustapaa noudattaen, riippumatta siitä käyttääkö taloyhtiö valvontaoikeuttaan.

Taloyhtiön suorittama valvonta ei siirrä osakkaan vastuuta työn asianmukaisesta toteuttamisesta taloyhtiölle miltään osin.

Mikäli kunnossapito- tai muutostyö ei vaadi lupaa, ei osakkaalle synny kustannuksia hakemuksen käsittelystä. Maalaus, tapetointi ja vähäiset kaappien kiinnitykset eivät vaadi luvan hakemista.

Vähäisissä luvan vaatimissa töissä, kuten parketin asennus tai hanan vaihto, osakkaalta veloitetaan muutostyöilmoituksen käsittelykustannukset, mikäli ilmoitus ei edellytä ilmoitusta käsiteltäessä tai sen jälkeen lisäselvityksiä. Tarvittaessa osakkaalta veloitetaan myös valvontakäynnin kustannus.

Laajemmissa kunnossapito- ja muutostyöhankkeissa osakkaalta veloitetaan muutostyöilmoituksen käsittelystä ja työn/hankkeen valvonnasta kohtuulliset kustannukset. As Oy:n hallitus hankkii As Oy:n tekniset palvelut AMRAK Oy:ltä (puh: 0201 299 290 ja s-posti: info@amrak.fi ). Muutostyöilmoitusta käsiteltäessä ja kunnossapito- ja muutostyötä valvottaessa noudatetaan KEP:n hallituksen palveluntuottajan kanssa sopimia tariffeja ja valvontakäytäntöjä. Lähetä laatimasi muutostyöilmoitus aina KEP:n isännöitsijälle.

Ilmoituslomakkeen voit myös saada As Oy Kellosaarenpuiston isännöitsijältä.

Mikäli huoneiston kunnossapito- ja muutostöihin tai ilmoituksen/muutostyöluvan tekemiseen liittyen ilmenee kysyttävää, niin ota silloin yhteyttä As Oy Kellosaarenpuiston isännöitsijään tai hallituksen puheenjohtajaan. Em. henkilöiden yhteystiedot löydät A - D rappujen ilmoitustauluilta.

Huoneistojen vesivuoto- ja muista vahingoista tulee ilmoittaa As Oy:n edustajalle heti, kun asukas on havainnut vahingon (= KEP:n kiinteistönhuolto Stadin talkkareille ja isännöitsijälle).

Muutostyön ilmoituslomake