Talopesula

Pesula, kuivaushuone ja mankeli

Talopesula, kuivaushuone sekä mankeli ovat G - H -portaiden kellarissa. Pesulamaksu on 30 e / vuosi. Maksettuaan pesulan vuosimaksun asukas saa kulkuoikeudet pesulaan, kuivaushuoneeseen sekä mankelihuoneeseen. Näitä tiloja voi käyttää päivittäin klo 7-22 välisenä aikana. Käyttö- ja kulkuoikeudet saa isännöintitoimiston kautta.

Pesula

Talopesulassa on kolme pesukonetta, linko ja kuivausrumpu. Lisäksi on kaksi allasta käsipyykkiä varten sekä betoniallas mattojen huuhteluun. Koneet 1 ja 2 on aina varattava etukäteen merkitsemällä asunnon numero käytävän ilmoitustaululla olevaan taulukkoon halutun ajan kohdalle. Jos varattua konetta ei oteta käyttöön 15 minuutin sisään varauksen alusta, varaus raukeaa ja kone on vapaasti käytettävissä. Kone 3 on käytettävissä ilman ennakkovarausta.

Käyttäjien on muistettava siivota pesukoneiden päällykset ja pesuainelokerot sekä kuivausrummun nukansuodattimet käytön jälkeen. Tällä varmistetaan laitteiden toimiminen sekä seuraavalle käyttäjälle siisti kone. Myös muut pesulatilat on siistittävä käytön jälkeen.

Kaikkien pesulan koneiden käyttöohjeet ovat näkyvillä, ja niitä on noudatettava. Havaituista vioista on ilmoitettava välittömästi huoltoyhtiöön.

Kuivaushuone

Kuivaushuone on kaikkien talon asukkaiden käytössä, myös pesulaa käyttämättömien. Normaalin pyykin kuivaus siellä kestää noin kaksi tuntia puhaltimen ollessa käynnissä. Kuivat pyykit on haettava pois mahdollisimman pian. Unohdetut pyykit toimitetaan kerran kuukaudessa UFF:n vaatekeräykseen.

Mankeli

Mankelihuone on kaikkien talon asukkaiden käytössä. Siellä on mankeli, lakanoiden vetolaite sekä silityslauta ja -rauta.